Telemiracle 42 Performers
Skip to main content

Saskatchewan Performers


We are always amazed by the quality of talent Saskatchewan demonstrates, and this year was no exception. 

We are thrilled to announce our incredible line-up of Telemiracle 42 Saskatchewan Talent! We also have a great new addition to Telemiracle which includes even more terrific performers! Countdown to Telemiracle is a 2 1/2 hour, web-based show which will be broadcast live from Conexus Arts Centre on March 3 between 6:30 and 8:55 p.m. It will feature performances by eleven of the province's best acts as we countdown to show time! 

Countdown to Telemiracle

  • Crossways - Lloydminster
  • Rivers Edge - Darryl Anderson & Pat Linklater - Saskatoon
  • TFF Band - Regina
  • Winston Garage Band - Watrous
  • James "Jimbo" Betts - Melville
  • Roy Hargreaves - Saskatoon
  • Lacey Holowaty - Kelvington
  • Stephanie Lambkin - Estevan
  • Cassandra Finke - Saskatoon
  • Danny Kazam - Lumsden
  • Dale Von Bieker - Nipawin

Saskatchewan Talent

  • Alexa Burkitt - Rouleau
  • Amy McDade - Govan
  • Annaheim School of Dance - Annaheim
  • Ashley Peterson - St. Walburg
  • Ashton Rousseau - Coronach
  • Atlanta Jane - Goodsoil
  • Aysha Bellegarde - Regina
  • Bianca St. Martin - Saskatoon
  • Bradie Bourassa - Radville
  • Brooke Andrews - Prince Albert
  • Carlton Larsen - Regina
  • Cassidy Lambert - Warman
  • Central Jazz Band - Imperial
  • Central School Choir and Bucket Drummers - Swift Current
  • Chastan Sim - Outlook
  • Dirty & the Perks - Saskatoon
  • Ecila - Saskatoon
  • Emma Therens - Moose Jaw
  • Esterhazy Junior/Senior Choir - Esterhazy
  • Ghost Notes - Regina
  • Hannah Notenboom & Grace Rueve - Regina
  • Jake Vaadeland & Ira Amundson - Cut Knife & Park Valley
  • Jenna Hsu - Regina
  • John Loonfoot - Prince Albert
  • Karis Oscienny - La Ronge
  • Kieran Gibson - Regina
  • Kyler Muir and Shayna Scherbey  - Saskatoon
  • Laikyn Schmalz - Regina
  • Lauren Dean - Melfort
  • Lisa Taylor and Katelynn Schellenberg - Loon Lake

 

  • Mackenzie Sproat - Regina
  • Madison Krauss  - Rouleau
  • Magic by Jamie - Bengough
  • Maraya Parisien - Weyburn
  • Matt Bantle One Man Band - Saskatoon
  • Mia Eiswirth - Regina
  • Midnite Luv - Battleford
  • Mona Brittain - Regina
  • Natasha Mwape - Regina
  • Payton Getz - Meadow Lake
  • Regina Hibiki Taiko - Regina
  • Richy Roy - Weyburn
  • Sask Express Mini Express and the Expressions - Regina
  • Saskatoon Expressions - Saskatoon
  • Seyanna Whitefish & Gia Morin - Big River First Nation
  • Spinja and Arcana - Saskatoon
  • Spirit of Grace - Weyburn
  • St. Henry's Senior School Glee Club - Melville
  • St. Michael's School Choir - Yorkton
  • Step It Up - Clavet
  • Summerfield School of Highland Dance - Regina
  • Sundown Optimist Buffalo Gals - Regina
  • Sweet Note Harmony - Indian Head
  • Tayler Tluchak - Regina
  • The Scudd Family Band - Saskatoon
  • The Wolfe - Prince Albert
  • Twisted Pitches - Saskatoon
  • Youth Ballet of Saskatchewan - Regina
  • Youth Ensemble of Chaban Ukrainian Dance - Regina